Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Dessa har erhållit Silverskölden

Enduroföraren Sanna Bergman får den 49:s Silverskölden som delas ut på Stora torget på skyltsöndagen.

Annons

Här har ni alla som fått Silverskölden:

1962: Lennart Eriksson, IF Norden (brottning)

1963: Rainer Korhonen, IF Norden (brottning)

1964: Lennart Eriksson, IF Norden (brottning)

1965: Karl-Erik Andersson, IF Norden (brottning)

1966: Pelle Svensson, Heby BK (brottning)

1967: Karl-Erik Andersson, IF Norden (brottning)

1968: Pelle Svensson, Heby BK (brottning)

1969: Christer Sundström, Sala OK (orientering)

1970: Christer Lindström, Sala MSK (motorcross)

1971: Zdenko Gradian, IF Norden (brottning)

1972: Åke Hedlund, Sala SKG (skytte)

1973: Pär Wallin, IFK Sala (friidrott)

1974: Lasse Wallin, IFK Sala (friidrott)

1975: Pär Wallin, IFK Sala (friidrott)

1976: Per-Åke Hansson, Sala MSK (motocross)

1977: Sala SS (vattenpolo)

1978: Ann Jansson, IFK Sala (gång)

1979: Ann Jansson, IFK Sala (gång)

1980: Claes Bengtsson, IFK Sala (skridsko)

1981: Lag Lindberg, Sala DHR (boccia)

1982: Patrik Hellblom, OK Triangeln (orientering)

1983: Sala FF (fotboll)

1984: Per Bengtsson, IFK Sala (skridsko)

1985: John Fredriksson, Sala MSK (isracing)

1986: Pierre Fredriksson, Harbo AK (armborst)

1987: Roger Öhman, SMK Sala (rally)

1988: Jakob Mattsson, Sala FF (fotboll)

1989: Östervåla IF (ishockey)

1990: Bengt Kumlin, Sala MSK (motocross)

1991: Harry Joki, SMK Sala (rally)

1992: Östervåla IF (ishockey)

1993: Heby AIF (fotboll)

1994: Östervåla IF (ishockey)

1995: Fredrik Lindblom, Sala GK (golf)

1996: Sixten Sild, OK Triangeln (orientering)

1997: Morgongåva SK (bordtennis)

1998: Jörgen Westholm (travsport)

1999: Björn Pettersson, Sala GK (golf)

2000: Jörgen Westholm (trav)

2001: Sala HF (handboll)

2002: Heby AIF (fotboll)

2003: Heby RF (hästhoppning)

2004: Östervåla IF:s damer (fotboll)

2005: Jörgen Westholm (trav)

2006: Kristofer Johansson, Heby BK (brottning)

2007: Heby AIF (fotboll)

2008: Michelle Lennings, Salaortens RF (ridsport)

2009: Kristofer Johansson, Heby BK (brottning)

2010: Sanna Bergman, SMK Sala (enduro)

Annons
Annons