Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies
Annons

Resultaten från Silverman

219 deltagare i de individuella klasserna och 27 tremannalag kom i mål i årets Sala Silverman.

Här är resultaten:

1/3 del Halv Ironman Motion Damer/Flickor 1 Hanneke Boon Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 1:35:41

2 Guncha Welsapar Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 1:45:19

3 Jeanette Rubertsson Stockholm 01:46:10

4 Maira Slokenbergs Väsby SS Triathlon 01:47:11

5Linda Sahlin Sala SS 1:48:10

6 Elisabeth Kvarnström Strängnäs Malmby OL 1:50:35

7 Laila Norrman Eskilstuna IK Triathlon 1:52:30

8 Cilla Lundevall 1:53:14

9 Jenny Floderer 1:55:56

10 Ina Barkskog 1:56:45

11 Susanna Eriksson Västerås 1:56:46

12 Monica Sjans Qwarnsvedens Triathlonklubb 1:57:22

13 Catharina Viking Örebro AIK 1:59:03

14 Malin Spångberg Norrköping 1:59:15

15 Lena Larsson Sala 1:59:25

16 Ulrika Andersson 2:00:09

17 Malin Sjans Qwarnsveden triathlon 2:00:37

18 Britt Eriksson 2:02:12

19 Elisabeth Nilsson 2:02:40

20 Jenny Lindeman Hallstahammar 2:05:10

21 Margareta Smeds Sala 2:05:24

22 Emilia Winberg Gräftåvallens SK 2:07:26

23 Lena Niehoff 2:07:33

24 Ann Molin 2:07:57

25 Stina Björnberg 2:09:36

26 Catarina Andersson Eskilstuna IK Triathlon 2:10:52

27 Helén Ekström Emnerud IFK Sala 2:11:21

28 Linda W Dahlberg 2:11:29

29 Maria Holmqvist IFK Sala 2:12:20

30 Pia Fennsjö Väsby SS Triathlon 2:18:12

31 Åsa Flinkfeldt 2:20:32

32 Cecilia Uneram Åby 2:25:05

33 Lena Qvarnström-Olsson Sala 2:29:55

1/3 del Halv Ironman Motion Herrar/Pojkar 1 Jesper Wedholm 1:31:34

2 Johan Fogel 1:32:41

3 Jan Brangefält Västerås Simsällskap 1:33:47

4 Magnus Lundevall Ericsson IK. Stockholm 1:34:33

5 Jan Fernö Avesta kadens 1:36:02

6 Tony Bertilsson IFK Sala 1:36:462

7 Magnus Svensson Västerås LK / SK Ena 1:37:04

8 Henrik Åkerström Stockholm 1:37:19

9 Tony Larsson Kungsörs Sportklubb 1:38:04

10 Patrik Sjörs Borlänge 1:38:55

11 Miikka Öhman Kiikalan Urheokijat 1:39:19

12 Patrik Sivermalm Bålsta IK 1:39:46

13 Håkan Melinder Väsby SS Triathlon 1:41:58

14 Robert Jonsson 1:42:10

15 Roine Sehlin Solna 1:42:13

16 Marcus Wilhelmsson IFK Sala 1:42:24

17 Patrik Johansson IFK Sala 1:42:25

18 Mikael Ågren IFK Sala 1:44:04

19 Robert Fredriksson Sala 1:44:23

20 Henrik Andersson 1:44:51

21 Olle Vide 1:45:26

22 Matts Gunnarsson 1:46:48

23 Jose Herrera Stockholm 1:47:03

24 Håkan Molander 1:47:10

25 Magnus Ahl IFK Sala 1:49:57

26 Martin Komstadius Storvreta 1:50:17

27 Fredrik Modin IFK Sala 1:50:23

28 Håkan Reuterwall IFK Sala 1:50:29

29 Leonard Münz Stockholm 1:50:49

30 Patrik Holmér 1:51:00

31 Arne Amundsen 1:51:19

32 Henrik Harr Hägersten 1:51:30

33 Laurent Schonbach 1:51:32

34 Fredrik Lindeberg MOB IF 1:51:36

35 Christer Gustafsson IFK Sala 1:51:48

36 Anders Zakrisson IFK Sala 1:51:52

37 Set Börjesson IFK Sala 1:52:20

38 Magnus Moberg 1:53:54

39 Henrik Welin 1:54:00

40 Bengt Salomonsson IK Fyris/Triathlon 1:54:04

41 Niclas Bergwall Sala 1:54:16

42 Jonas Stridsberg IFK Sala 1:54:57

43 Sebastian Krispinsson 1:55:25

44 Magnus Hellstrand Sala 1:57:39

45 Anders Pelli Stockholm 1:58:01

46 Per Johansson Simklubben ENA 1:58:02

47 Håkan Kärnsund 1:59:00

48 Ove Johansson Team DistriAros AB 1:59:49

49 Bengt Englund IFK Sala 2:00:23

50 Roger Collin 2:00:29

51 Anders Jansson IFK Sala 2:00:57

52 Jan Jensen 2:01:26

53 Janne Koskinen 2:01:34

54 Kalle Björkvall Sala 2:03:56

55 Bengt Roslund IFK Sala 2:04:19

56 Christian Uddland 2:06:38

57 Jesper Kyrk Bälinge 2:12:01

58 Roger Nilsson Rogers Egen 2:19:25

59 Reto Strahl 2:31:16

60 Jan Ermefjäll 4:02:04

Halv Ironman Masters 35-39 Damer/Flickor 1 Karin Uhlin Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 5:10:52

2 Tina Åbjörn Örebro AIK 5:20:10

3 Mia Fogel Väsby SS Triathlon 5:45:46

Halv Ironman Masters 35-39 Herrar/Pojkar 1 Tobias Larsson Vallentuna CK Triathlon 4:45:09

2 Anders Ekholm Örebro AIK 4:52:59

3 Franz Hellberg Fredrikshof IF CK 4:55:39

4 Björn Axelsson Väsby SS Triathlon 5:02:23

5 Magnus Reuterwall IFK Sala 5:05:19

6 Henrik Tullborg Simklubben ENA 5:13:16

7 Kristoffer Ahlin IFK Sala 5:19:19

8 Henrik Kindgren Stockholm City Triathlon 5:19:57

9 Torkel Kristoffers MyNewsdesk 5:34:13

10 Christer Wikmark Stockholm City Triathlon 5:54:51

Halv Ironman Masters 40-44 Damer/Flickor 1 Britta Ahlstad Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 5:48:52

Halv Ironman Masters 40-44 Herrar/Pojkar 1 Peter Saetre IK Fyris/Triathlon 4:28:19

2 Krister Hällgren Tyresö SS 4:45:28

3 Mark Parsons Tyresö SS 4:52:27

4 Fredrik Adolfsson Norrköping Triathlon 5:12:22

5 Christian Johnson Norrköping 5:12:36

6 Stefan Johansson IFK Sala 5:13:51

7 Henrik Elofsson Norrköping Triathlon 6:00:27

Halv Ironman Masters 45-49 Damer/Flickor 1 Anna Malmerfelt Åkersberga Simsällskap 5:44:35

Halv Ironman Masters 45-49 Herrar/Pojkar 1 Fredrik Johansson Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 4:26:33

2 Stefan Åberg Väsby SS Triathlon 5:06:48

3 Lars Nordin Vallentuna CK Triathlon 5:07:04

4 Magnus Malmgren Stockholm City Triathlon 5:07:57

5 Joakim Malmerfelt Åkersberga Simsällskap 5:17:51

6 Christian Waagaard VSK Triathlon 5:30:45

7 Stefan Eriksson Dalregementets IF 5:36:00

8 Martin Myhrberg Gävle Triathlon Klubb 5:58:02

Halv Ironman Masters 50-54 Herrar/Pojkar 1 Peter Agelii Väsby SS Triathlon 4:34:57

2 Per Vikner Västerås Simsällskap 4:46:21

3 Magnus Lindén Sjöbo Simsällskap 5:02:23

4 Eero Fagerholm Kiikalan Urheilijat 5:12:24

Halv Ironman Masters 55-59 Herrar/Pojkar 1 Lars Gillberg Fredrikshof IF CK 4:49:43

2 Jari Aaltonen Helsinki Triathlon 5:33:48

3 Nils Holmström Stockholm City Triathlon 5:45:37

Halv Ironman Motion Damer/Flickor 1 Karin Gundberg Stockholm Multisport klubb 5:39:26

2 Cecilia Bröms-Tel Täby 6:04:44

3 Jessica Nordström IFK Sala 6:07:35

4 Dragana Tomic Karlsson 6:24:52

5 Mei Wen AXA Sports Club 6:37:04

Halv Ironman Motion Herrar/Pojkar 1 Tobias Tyberg Ramböll Sverige AB 4:53:11

2 Kristofer Bergek IFK Sala 4:53:42

3 Magnus Viking Örebro AIK 5:00:31

4 Magnus Söderberg Linköpings Triathlonklubb 5:00:34

5 Stefan Mandergrehn Hallberg 5:02:23

6 Stefan Karlberg 5:03:47

7 Johan Nordlund SSD Triathlon 5:04:22

8 Nicklas Andersson Wedevågs IF 5:04:29

9 Daniel Hedberg 5:10:41

10 Magne Bondkall Oslofjord triatlon 5:12:28

11 Lennart Pettersson Malung 5:13:12

12 Johan Lindberg Norrköping Triathlon 5:14:04

13 Andreas Gundberg Stockholm Multisport klubb 5:14:49

14 Håkan Johansson OK Hammaren 5:16:08

15 Patrik Fagerström IFK Sala 5:16:11

16 Jonny Lanz 5:17:21

17 Johan Berggren Kalmar 5:17:27

18 Mikael Thorslund Västerås 5:19:18

19 Fredrik Pettersson 5:21:04

20 Joacim Rangedahl SK Solsta 5:21:153

21 Rickard Ekfeldt 5:21:55

22 Joel Evertsson AXA Sports Club 5:23:33

23 Daniel Jansson 5:24:10

24 Michael Johansson Sigtuna-Märsta-Arlanda CK 5:24:35

25 Stefan Kindgren Stockholm City Triathlon 5:25:10

26 Johan Lönnqvist Uppsala 5:27:01

27 Jonas Wincent IFK Sala 5:27:16

28 Fredrik Widing Team Tenant Partner 5:28:29

29 Ulf Bergström Öregrunds IK 5:28:31

30 Tobias Axelsson FMLK 5:28:33

31 Daniel Falk Gävle Triathlon Klubb 5:31:52

32 Erik Olsson Nyköpings BIS Friidrott 5:32:05

33 Kenneth Pettersson IFK Sala 5:32:26

34 Anders Lanvald Väsby SS Triathlon 5:35:42

35 Johannes Larsson IS Göta Friidrott Triathlon 5:37:24

36 Daniel Sund OK Hammaren 5:39:16

37 Daniel Nilsson 5:39:40

38 Magnus Malmeström IK Fyris/Triathlon 5:39:57

39 Mattias Frithiof Gräftåvallens SK 5:41:38

40 Tobias Gullberg Skarpnäck 5:42:11

41 Gustav Mellberg CK Strängnäs 5:43:18

42 Leif Sundman Gävle 5:44:37

43Sven Löfvenberg Hällefors SK 5:44:52

44 Björn Wanjura 5:44:56

45 Anders Johansson OK Hammaren 5:46:02

46 Sven Hunhammar Bromma-Vällingby SOK 5:46:55

47 Patrik Törnqvist Bälinge IF 5:47:27

48 Henrik Valeskog Linköping 5:54:25

49 Sverker Nyström 5:56:08

50 Lars Dahlberg IFK Sala 5:57:42

51 Roger Elimä Örebro AIK 5:59:21

52 Andreas Svensson 6:02:51

53 Greger Hjelm Uppsala 6:05:08

54 Jan Engvall Södersjukhusets IF 6:05:19

55 P-O Torstensson 6:06:30

56 Jesper Nordgren Stockholm 6:09:30

57 Jean-Jacques Maux Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 6:16:25

58 Benjamin Vikman IK Fyris/Triathlon 6:18:43

59 Jens Andersson IK Fyris/Triathlon 6:20:01

60 Hans Hedebratt Möller bil sala 6:25:57

61 Staffan Drott Tullinge Tri 6:28:45

62 Daniel Broberg Solna 6:29:48

63 Daniel Björnberg 6:34:21

64 Johan Olofsson Team Tenant Partner 6:35:48

65 Mikael Björling IK Fyris/Triathlon 6:39:37

Halv Ironman Senior Damer/Flickor

1 Anna Melinder Väsby SS Triathlon 4:55:06

2 Cecilia Ohlsén Börjesson Stockholm City Triathlon 4:59:41

3 Ilona Schouter Linköpings Triathlon 5:11:36

4 Emelie Gauffin Västerås Simsällskap 5:19:28

Halv Ironman Senior Herrar/Pojkar

1 Mikael Kleberg Örebro AIK  4:10:17

2 Fredrik Robertsson Stockholm City Triathlon 4:13:59

3 Magnus Nyberg Väsby SS Triathlon 4:30:49

4 Klas Sjöström Alnö Race Team 4:32:45

5 Mikael Nordström Örebro AIK 4:34:18

6 Stephan Rimér Stockholm City Triathlon 4:41:44

7 Erland Ekheden Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 4:54:34 0

8 157 Oskar Djärv IK Fyris/Triathlon 5:00:05

9 Johan Nyberg Väsby SS Triathlon 5:06:24

10 Christoffer Melin Qwarnsvedens Triathlonklubb 5:12:23

11 Greger Sundin Stockholmspolisens IF-Triathlonförening 5:20:36

12 David Hansson Norrköping 5:21:12

13 Alexander Levin 338 Småland Triathlon MSF 5:24:35

14 Fredrik Bidevind Utbrytarna SK 5:41:01

15 Anders Stenvall CK Strängnäs 06:09:24

Propagandastafett Damer/Flickor 1 Träknä, träben och kenyanen 1:37:18

2 Ander 1:47:43

3 Holmbergs Bygg 1:49:57

4 Team Bestha 1:51:00

5 Jessica Andersson IFK Sala 1:51:41 3

6 Norrbys gäng 1:53:19

7 Mimmis gäng 1:55:11

8 PILén 2:00:35

9 Gudmunstorps Girls 2:02:00 2

10 Anki Ohlson IFK Sala 2:03:59

11Lips inc 2:25:179

Propagandastafett Herrar/Pojkar 1 PAP 1:19:48

2 Antil 1:20:07

3 Tommys 1:26:40

4 Salaligan 1:28:19

5 Triple X 1:33:34

6 Team DistriAros AB 1:35:45

7 Mats Sandlåda 1:39:47

8 Sjöstedts 1:42:29

9 Bröderna Bäver o Finskan 1:42:50

10 PAMORO Ltd 1:47:29

11 ERA 1:48:26

12 N.N. MSLB 1:53:34

13IFK Sala 1:56:14

14 40 plus 1:57:15

15 NELANI 2:03:11

16 Gudmunstorps Boys 2:07:01

Annons
Annons
Annons