Annons

Annons

Annons

Heby

Framgångsrika vinnare får årets Hedershorn: "Det är superskoj"

För sjätte gången delas i år Hedershornet ut i Gårdsjö älgpark. Årets pristagare utmärker sig genom stora idrottsprestationer och de har båda stora vinster bakom sig.

Text

Pristagarna blir i år hockeyspelaren Nicklas Lidström och spjutkastaren Kim Amb. Tidigare år har bland andra Loa Falkman och Barbro ”Lill-Babs” Svensson fått ta emot utmärkelsen. Även Anders Wall och Tina Thörner har fått besöka älgparken utanför Heby för att hålla ett av de stora älghornen.

För pluskunder: Live-tv 16:00: Här tar pristagarna emot Hedershornet i älgparken

Annons

Annons

– Det är superskoj, både för oss och för de som kommer hit och tar emot utmärkelsen, säger Leffe Lindh, ägare till älgparken.

Läs också: Folkkära artister tog emot Hedershorn

Årets pristagare är Nicklas Lidström och Kim Amb.

Bild: TT

Läs också: Här tar Lill-Babs emot Linus horn

Varje år hjälper fjolårets vinnare Leffe "The Mooseman" Lindh, ägare till älgparken, att välja ut årets pristagare. De som hjälpt till i år, och fick utmärkelsen förra året, är speedwayföraren Tony Rickardsson och krigskorrespondenten Herman Lindqvist.

– Årets pristagare har haft riktigt stora framgångar, och en av dem kommer bara att få fler, säger Leffe Lindh.

Läs också: TV: Anders Wall – en tacksam och nyfiken man

Annons

Förra årets pristagare var speedwayföraren Tony Rickardsson och krigskorrespondenten Herman Lindqvist.

Bild: Julia Engström

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan