Det var i maj 2017 som Fatima Berggren försvann från sitt hem. Det stod klart ganska snabbt att hon inte försvunnit av fri vilja. Flera månader efter hennes försvinnande, i januari 2018, häktades en 53-årig man misstänkt för mord och brott mot griftefriden.
Annons
Annons
Den åttonde april 2018 påträffas skelettdelar i en skog på Önsta Gryta som visade sig tillhöra Fatima. Den 26 juni hittar Missing people ännu fler kvarlevor i närheten av de tidigare fynden.
Nu är det fastslaget att de nya fynden är kvarlevor från Fatima Berggren.
Åtal mot 53-åringen skulle egentligen ha väckts senast i dag fredag. Dock meddelade kammaråklagare Jenny Alriksson tidigare i veckan att förundersökningen inte kommer att vara klar tills dess, och begärde så kallad åtalsförlängning till den 14 september.