Annons

Annons

Annons

Sala

Läsartext
Historiskt när två Salakörer blev en

Text

Detta är en läsartext.

Ett glatt och lättat gäng som väntat på beskedet hur det skulle bli för de anrika körerna Socken och Norrby. Nu blir de alltså Sala kyrkokör.

Bild: Privat

Annons

En speciell stämning infann sig i Mikaelsgården den 26 april. Där fanns både vemod och glädje. Kantor Agneta Sonnebo slutade sin tjänst i kyrkan för att kliva in i en skön pensionstid. Lite blanka i ögonen blev både hon och körsångarna. 

När vi firat Agneta med paket och blomma välkomnades kyrkomusikern och körledaren Susanne Nordin, som i 17 år lett Västerfärnebos körer.

Annons

Kvällen blev också körhistorisk. Körerna Sockenkören och Norrby kyrkokör gick samman för att bilda Sala kyrkokör. Deras sång kommer att höras i både Sockenkyrkan, Norrby kyrka och i Kristina kyrka.

Annons

Nu börjar ett nytt körkapitel. Alla är glada!

Birgitta Alenius

Susanne Nordin kom och Agneta Sonnebo gick i pension.

Bild: Privat

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan