Koalition Sala har i vårt budget förslag gått emot vänsterstyrets förslag att ovillkorligen skjuta upp renoveringen av Stora torget. Att inte ha möjlighet att restaurera och åtgärda torget i Sala inför 400-årsjubileet 2024 känns som att ta ut förlusten i förskott. Detta är en händelse värt att fira och enligt vår mening är torgprojektet en del av det arbetet. Samtliga partier har stått bakom projektet fram tills nu.
Annons
Annons
De möjliga hinder för genomförande som nu utreds är inte orsak nog att fastslå att det är stört omöjligt att genomföra detta så väl behövda projekt. Om det visar sig att det går så är det såklart bra den politiska viljan och de medel som krävs att säkerställa att vårt historiska torg står klart till jubileumet finns kvar i budgeten.

Magnus Holm (KD), Magnus Edman (SD), Erik Hamrin (M) och Hanna Westman (SBÄ).
Bild: Rasmus Hammarström
Stora torget är i behov av, och förtjänar, en försköning efter decennier med där det bitvis sett ut som ett sandtag. Det är också viktigt ur ett tillgänglighetsperspektiv. Vår budget säkerställer att den försköningen går att göra innan vi fyller 400 år.
För Koalition Sala
Erik Hamrin (M), 1a v ordförande kommunstyrelsen
Magnus Edman (SD), gruppledare
Magnus Eriksson (SBÄ), gruppledare
Magnus Holm (KD), gruppledare