Annons

Annons

Annons

Fotboll

Ranstaduo driver framgångsrik fotbollspodd

Under barndomen fann Ranstasönerna Alexander Silversten och Stefan Knutsson varandra via fotbollen och Premier League. I vuxen ålder har de tagit intresset till en ny nivå, och driver nu en populär podcast om ligan. ”Kan vi fortsätta växa vore det jättekul”, säger Alexander Silversten.

Podden spelas oftast in sent på tisdagskvällar. ”Vi är alla småbarnsföräldrar så när barnen sover drar vi igång”, säger Alexander Silversten, till höger.

Bild: Adam Wenell

Annons

Fotboll och i synnerhet den engelska högsta divisionen har en stark ställning i Sverige. Två personer som är exempel på det är Alexander Silversten och Stefan Knutsson. Trots att det skiljer två år mellan killarna blev de vänner på mellanstadiet i Ransta, och en av de gemensamma nämnarna var just fotboll från de brittiska öarna.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan