Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Jugansbo Bygdegårdsförening

Annons
Bild: Privat.

Som vanligt var föreningens årsmöte välbesökt. Närmare 40 personer hade hörsammat inbjudan, och lät sig väl smaka av vofflorna som traditionsenligt bjuds på årsmötet.

Frågan om föreningens övertagande av fastigheten har ännu inte slutligen behandlats. Styrelsen fick årsmötets uppdrag till fortsatta överläggningar med kommunen. Det är främst tunga investeringar för uppvärmning av lokalen, som måste få en lösning.

Staffan Johansson utsågs att leda det välbesökta årsmötet.

Vid mötet valdes följande funktionärer:

Ordförande: Leif Lindstedt. Vice ordförande: Ylva Seidel. Kassör: Ann-Louise Johansson. Sekr. Ulrika Granström. Vice sekr. Lena Teborn. Övriga ledamöter: Leena Kohlström, Annelie Söderqvist och Anders Svahn. Ersättare: Ida Palmgren och Mattias Svedberg. Festkommitté: Fia Börjesson, Ann-Charlotte Wennström, Anders Eriksson och Jesper Karlsson. Lucia och Julfest: Sammankallande: Annelie Söderkvist. Webbansvarig: Sebastian Carlsson Niemi. Valberedningen: Ann Börjesson, Karl Snellman, Gunilla Eriksson. Revisorer: Håkan Bouvin, Tryggve Lindman. Suppleant: Ing-Britt Nygren.

Mer läsning

Annons