Annons
Vidare till salaallehanda.com
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Till minne: Rigmor var aldrig omöjlig för humanitärt arbete

Minnesord över Rigmor Agemalm.

Som pensionär engagerade sig Rigmor i Ranstaortens PRO-förenings verksamhet. Hon var plikttrogen och omtänksam och hade ett stort engagemang för sina medmänniskor, var aldrig omöjlig för humanitärt arbete för nära och kära.

Rigmor var under sin pensionärstid mycket involverad i vår PRO-förening såsom ledamot i styrelsen, valberedningen och festkommittén. Rigmor var även vår förenings representant i PRO:s samorganisation och Sala KPR. Hon var aldrig främmande för att komma med förslag och synpunkter på föreningens verksamhet.

Rigmor tog stort ansvar för verksamheten i köket och såg till att inget fattades på borden till sammanträden, medlemsmöten, fester och övriga arrangemang.

Vi känner en stor saknad av Rigmor. Kvar finns bara djup sorg, något som vi delar med Rigmors familj och stor vänkrets.

Ranstaortens PRO-förening genom Roger Borlund